Gyermekvilág, gyermekjog

Programajánló 2015. 18. hét

2015. április 30. 21:20 - gtm

Programjavaslatok hétről hétre felnőtteknek és gyerekeknek

Május első hétvégéjén egy kicsit nem csupán programokat ajánlunk, egy fontos és tartalmas interjú és egy érdekes pályázat is bekerült a választékba.

A Jogi Fórumon, az Első Magyar Jogi Portálon olvasható egy tartalmas interjú dr. Székely László ombudsmannal. Az apajogi biztos azt állítja: "Az a jó ombudsman, aki szolidáris az elesettekkel, érzékeny a nyomor és a szegénység problémáira és elsődleges feladatának a „jog alá szorult rétegek” védelmét tekinti."  Dr. Székely László, mint ombudsman 2013. szeptemberében kezdte meg hatéves mandátumát és 33 éve oktat az ELTE jogi karán. Az pályájáról és még sok informatív témáról lehet olvasni a beszélgetésben.

A Kecskeméti Törvényszék a „Nyitott Bíróság” Program keretében rajzpályázatot hirdet „HA ÉN BÍRÓ LENNÉK...” címmel. A pályaművek postai úton 2015. május 31-ig a küldhetők el Törvényszék postacímére. A részletes pályázatkiírás a birosag.hu** oldalon olvasható el.

Május 3-án vasárnap 10 órakor a 25 éves Leukémiás Gyermekekért Alapítvány javára lesz egy jótékonysági előadása a debreceni Vojtina bábszínházban. A rendhagyó előadáson nemcsak Ludas Matyi veri el háromszor Döbrögit, hanem az ideérkező apróságok is elégtételt vehetnek betegségen, bánaton, kipróbálhatják magukat apró-cseprő játékokban.

*Forrás: http://www.jogiforum.hu/interju/136

**Forrás: http://birosag.hu/media/aktualis/kecskemeti-torvenyszek-rajzpalyazatot-hirdet-ha-en-biro-lennek-cimmel

Szólj hozzá!

Ez nem Szigetszentmiklós, ez Kisléta

2015. április 29. 20:49 - gtm

Ahogy korábban megjelent közleményben írta a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesületének elnöke Takács Imre, a rendszerben sok Szigetszentmiklós van elrejtve. Erre csak azt lehet mondani, hogy remélhetőleg, egy magát fejlettnek valló államban nem elfogadható, hogy gyerekek páriaként fekáliában hemperegnek.

A police.hu oldalon is megjelent  hírben az olvasható, hogy de, mégis megtörténik. Ez nem Szigetszentmiklós, ez Kisléta. A hír címe: Kiszabadították a rab kislányt a rendőrök.  A kislány a saját otthonában volt rab, a szülei voltak a rabtartói.

Még kevés az információ, sokat nem lehet mondani az esetről, de a tudósítást olvasva sok mindent nem is jut az ember eszébe a döbbenettől.

Ha pontosak a leírt információk, akkor a tény az, hogy egy magatartási problémával küzdő 8 éves gyerek magántanuló lett, majd szinte szó szerint eltűnt a rendszer szeme elől évekkel ezelőtt.  

Feltételezés, de nem tűnik túl valószínűnek, hogy kapott volna fejlesztést, hogy felzárkózzon a korosztályához. Szintén feltételezés, de nem valószínű, hogy a közelmúltban látta volna háziorvos, akinek szemet szúrt volna a gyermek elképesztően alacsony súlya. Vajon az iskolakötelezettségének hogyan tett eleget magántanulóként? Félévente levizsgázott? A tanárok sem vettek észre semmit?  Ha mégis láttak valamit, jeleztek a gyerekjólétinek? A gyerekjóléti tudott erről? Ha igen, tett valamit? Egyáltalán, ez hogyan történhet meg?

Rengeteg kérdés.

Válasz? Az nincs. Figyelem? Úgy tűnik, az sincs.

 

Szólj hozzá!

Az Alaptörvény és az ombudsman

2015. április 27. 20:55 - gtm

Az állampolgári jogok biztosának hivatala Magyarországon nem túl régi keletű, mindössze 20 éves múltra tekint vissza. Az 1993. évi LIX. törvény rendelkezett az állampolgári jogok országgyűlési biztosáról először és feladatának határozta meg, az 1§-ban, hogy "az alkotmányos jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltassa, és orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményezzen"  Az eltelt időben a törvényt többször módosították. 

Magyarország Alaptörvénye az ÁLLAM-ról szóló részének 30. cikke foglalkozik az Alapvető jogok biztosának feladataival a következőképpen: "(1) Az alapvető jogok biztosa alapjogvédelmi tevékenységet lát el, eljárását bárki kezdeményezheti, (2) Az alapvető jogok biztosa az alapvető jogokkal kapcsolatban tudomására jutott visszásságokat kivizsgálja vagy kivizsgáltatja, orvoslásuk érdekében általános vagy egyedi intézkedéseket kezdeményez. (3) Az alapvető jogok biztosát és helyetteseit az Országgyűlés az országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatával hat évre választja. A helyettesek a jövő nemzedékek érdekeinek, valamint a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét látják el. Az alapvető jogok biztosa és helyettesei nem lehetnek tagjai pártnak, és nem folytathatnak politikai tevékenységet. (4) Az alapvető jogok biztosa évente beszámol tevékenységéről az Országgyűlésnek. (5) Az alapvető jogok biztosára és helyetteseire vonatkozó részletes szabályokat törvény határozza meg."

Az állampolgári jogok biztosa vagy ahogy a hírekben gyakrabban elhangzik ombudsman, országgyűlési biztos, egy saját hivatallal rendelkező köztisztviselő, akinek feladata az állampolgári panasz alapján főleg a közigazgatási, de más állami szervnél a vizsgálat lefolytatása és a panaszt tevő jogainak érvényesítése.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala honlapja a www.ajbh.hu címen található. Az átlátható oldalon a szervezeti felépítés, az Alapvető Jogok Biztosa és helyetteseik bemutatkozása és számos információ található. Amennyiben ügyet szeretnénk indítani, azt is meg lehet itt tenni, Ügyfélkapu használatával illetve anélkül is. 

A közelmúltban történt események megmutatták, hogy mennyire elengedhetetlen az ombudsmani hivatal léte. Ezért is fontos, hogy a főoldalon láthatóak az Aktuális jelentések, melyek állampolgári bejelentésre indultak. A vizsgálat eredményét - a személyes adatok megosztása nélkül - bárki elolvashatja.

Az alapvető jogok biztosának Jelentése az AJB-675/2015. számú ügyben

Az alapvető jogok biztosának Jelentése az AJB-5001/2014. számú ügyben

Az alapvető jogok biztosának Jelentése az AJB-5693/2014. számú ügyben

 

 

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása